Sepetim (0)
UBUNTU
Hemen Satın Al

UBUNTU

UBUNTU

Bu ürünü; kredi kartı, banka havalesi, posta çeki veya kapıda nakit ödeme seçenekleriyle satın alabilirsiniz. Kapıda ödeme siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin 5.00TL kapıda ödeme ek hizmet bedeli ilave edilir.

Biz Sizi Arayalım?
Kolay, Güvenilir, Hızlı ve Ücretsiz!

 

Atalay KELEŞTEMUR

 
Açık kaynak dünyasının dünyaca en çok bilinen ve kullanılan Linux işletim sistemi olan Ubuntu, Linux’a yeni yeni başlayan veya Linux’da deneyimli olan kişilerin bile kullanmayı tercih ettikleri başarılı bir sürümdür. Hızlı, güvenilir ve kolay olmasının yanı sıra görsel öğeler ve efektleriyle de birçok kullanıcının kullanmayı heves ettiği bir tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir. 

 
Bu kitap ile de Ubuntu’nun son sürümü üzerinden gidilerek en güncel bilgiler ile en geniş kapsamda bir Linux Ubuntu kullanıcısı olmanız için bütün bilgiler sunulmuştur. Ancak bu kitap, sadece dünyanın en çok kullanılan Linux dağıtımı Ubuntu’yu değil, diğer tüm dağıtımları da kullanmanızı sağlayacak önemli bir rehber niteliğindedir.

 
Kitapta tek bir dağıtıma bağlı kalmaksızın, A’dan Z’ye öğretici bir nitelik kazanması için Gnome ve KDE masaüstü ortamlarıyla birlikte Ubuntu ile birlikte gelen Unity de anlatılmıştır. Bununla beraber diğer dağıtımların paket yapıları, aralarındaki farklara da değinerek okuyucu bilgilendirilmiştir.

 
İşin görsel kısmını bir kenara bırakılırsa, Linux’un belki de en önemli özelliği komut satırı vasıtasıyla neredeyse her şeyi yönetme imkanı tanıması. Komut satırını kullanmak ilk başta zor gelebilir. Daha doğru bir deyişle, bilgisayarınızı sadece komut satırı ile yönetmek zor gelebilir. Ancak bu zorluğu aşabilmeniz, temel işlemlerinizi yapabilmeniz için kitapta komut satırı ve temel Linux komutlarına da yer verildi.

 
Ubuntu, programcılar için de çok sayıda araç sunuyor. Özellikle PHP ile uygulama geliştirirken Ubuntu dışında bir platformda çalışırken kendimi kaybolmuş hissedebiliyor. Pek çok programcı; PHP + MySQL + Apache kurmak için XAMPP, EasyPHP gibi hepsi bir arada paketler kullanırken, Linux’da komut satırına girilen birkaç satırlık kod ile oldukça başarılı bir PHP web sunucusuna sahip olunuyor. Bu gibi sorunlarda yine bu kitap, Linux’da uygulama yazmak isteyen programcılar için faydalı olacaktır. 

 
Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları:

 
Linux’e Giriş
Ubuntu: İnsanlık için Linux
Ubuntu Kurulumu
Ubuntu ile İlk Tanışma
Unity
İnternet Erişimi
Çoklu Ortam
Temel Ubuntu Uygulamaları
LibreOffice
Sistem Ayarları
Wine ile Windows Uygulamaları
Konsolda Linux Kullanımı
APT ile Paket Yönetimi
Kubuntu: KDE’li Ubuntu
Linux’de Programlama

 

 
 
Yazarlarımız Hakkında
 
Atalay Keleştemur, 1983 İstanbul doğumlu olup aslen Elazığ/Ağın’lıdır. Beş yaşındayken ilk bilgisayarı Commodore 64 ile tanıştı. Pentium serisi bilgisayarlarla tanışması ise lise yıllarında oldu. Sürekli olarak kullanmakta olduğu işletim sistemini çökertmesi, onu farklı bir işletim sistemi aramaya yöneltti. Bu yıllarda Linux ismini duyar olduğundan, bu işletim sistemini merak etti ve güç bela da olsa bilgisayarına ilk kez bir Linux dağıtımı kurmayı başardı. Linux ile tanıştıktan sonra açık kaynak felsefesiyle yakından ilgilendi.Üniversite yıllarında PC World Türkiye dergisinde yazmaya başladı. 2007 yılında PC World Türkiye dergisinde yazılım editörlüğü görevine getirildi. Linux ve açık kaynak uygulamalar üzerine pek çok makale yazdı. Bir süre BYTE Türkiye dergisinde yazı işleri müdürü olarak çalıştıktan sonra lise ve üniversite yıllarında eğitimini aldığı denizciliğe geri döndü. Çeşitli gemilerde uzak yol vardiya zabiti yeterliliğiyle üçüncü kaptanlık yaptı. Uzun bir süre denizlerde çalıştıktan sonra sevdiklerinden daha fazla uzak kalamayacağına karar verdi. Yazarımız, yayıncılık hayatına PC World Türkiye dergisinde devam etmektedir.

 

Ürüne Ait Etiket Bulunamadı

3 Ay Vade Farksız Taksit İmkanı !
gAkademi Eğitim Portalından Alacağınız Tüm Ürünlerde 9 Ay Taksit İmkanı Maximum, Axess, World, Bonus, CardFinas ve Tüm Visa & MasterCard Kartlara Taksit İmkanı !

Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
2
12,50 TL
25,00 TL
3
8,33 TL
25,00 TL
4
6,50 TL
26,75 TL
5
5,20 TL
26,92 TL
6
4,33 TL
26,97 TL
7
3,86 TL
27,28 TL
8
3,38 TL
27,46 TL
9
3,00 TL
27,64 TL